Lakování: Jak vybrat nejvhodnější způsob pro špičkové detaily?

lakovací kabiny

Lakýrník, lakovna a lakování, slova která mají stejný kořen a nikdo by se neodvážil zpochybňovat jejich příbuznost. Víte, co je to lakování? Jedná se o proces, kdy se se lakovací pistolí nanáší několik vrstev barvy a laku na povrch. Nejčastěji se lakuje kov, dřevo, plasty nebo také sklo. V tomto článku sep odíváme na několik základních metod lakování a řekneme si v čem spočívají jejich výhody a kdy je lepší zvolit jednotlivé metody.

Lakování a jednotlivé druhy

Seznámím vás nyní se třemi způsoby lakování, jedná se o:

  • Kataforetické lakování,
  • Bazické lakování,
  • Akrylátové lakování.

Kataforetické lakování

Při tomto způsobu lakování se používají kationické ve vodě rozpustné nátěrové hmoty na bázi epoxidů, obsahující částice laku ve formě polymerních kationtů. Proces lakování je takový, že lakovaný předmět je nutné ponořit do lakovací lázně a zapojit jej na katodu. Pro ulpění laku na lakovaném předmětu je nutné vytvořit elektrické pole. Díky tomu, že s rostoucí tloušťkou naneseného povlaku roste odpor vrstvy, takže dochází k nižšímu usazování, a naopak na místech, kde je vrstva slabá se lak perfektně uchytí. Tím dochází k tvorbě rovnoměrného povlaku. Tloušťka laku je odvozena od velikosti použitého napětí, nejčastěji však 15 a 30 µm. Následně je nutné lakovaný předmět vypálit při teplotě 170°C. Až po vypálení má lak své vlastnosti!

Bazické lakování

Nepoužívanější systém lakování, umožňující smíchání metalické i UNI odstínu. Pro udržení stálosti a původních vlastností je žádoucí nanést závěrečný lak. Pokud tka neučiníte, dochází ke znehodnocení odstínu i lesku vlivem UV záření a povrch se stane pololesklým až matným. Třívrstvý bazický systém je výborný použít v případech lakování automobilů, protože je možné docílit vysokého lesku.

Akrylátové lakování

Tento lakovací systém je trochu odlišný od předchozího typu zejména tím, že se s ním lakují výhradně UNI odstíny. Stejně jako u bazického lakování je doporučeno přelakování bezbarvým lakem. S tímto systémem se setkáváme u užitkových a nákladních vozidel, kde je prioritní dlouhá životnost. Chceme-li docílit perfektního výsledku a hlubokých detailů, potřebujeme lakovat ve speciálním prostředí, kterému se říká lakovací kabina.

Pokud byste si zařizovali vlastní lakovnu, tak můžete nakoupit vybavení lakovny od společnosti Spolmont, která nabízí všechno od A po Z.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4