Vzduchotechnika: Nepodceňujte výběr ventilátoru

vzduchotechnika

Tápete nad výběrem ventilátoru pro vzduchotechniku? K napsání tohoto článku mne inspirovala situace, kdy jsem na internetu vybíral vhodný ventilátor. Byl jsem zděšený, kolik jich vlastně na trhu je a jak obtížně se vybírají. V tomto článku si řekneme, jak postupovat při výběru ventilátoru pro různá použití včetně průmyslových.

Nejprve bychom si měli uvědomit, co od ventilátoru čekáme, tedy kde bude umístěn nebo k jakému účelu bude sloužit. Nyní zmíním ty nejmenší ventilátory, které jsou vhodné pro odvětrání menších místností jako jsou sklepy, koupelny nebo pracovny. Chceme-li zajistit cirkulaci vzduchu například ve skladu, zasedačce nebo jídelně, musíme vybírat z nabídky průmyslových ventilátorů.

Jak určit hlavní parametry?

Pokud máme vybraný typ, tím celý výběr bohužel nekončí, nyní je potřeba se zaměřit na jednotlivé parametry, jako velikost, výkon nebo konkrétní typ ventilátoru. Jak tyto parametry zjistit? Jednoduše, potřebujeme pouze vědět, jak tyto parametry odvodit. K tomuto účelu se používají různé koeficienty a výsledkem jsou hodnoty parametrů. Následný výběr je hračkou.

Průmyslové ventilátory a vzduchotechnika

Čistý vzduch začíná být luxusem, protože díky znečištění a nedostatečné vzduchotechnice pracujeme často "přiotrávení", což není zrovna nejlepší. Docílíme-li výměny a filtrace vzduchu v průmyslovém objektu, budou se naši zaměstnanci cítit mnohem lépe.

Druhy průmyslových ventilátorů

Velmi populárním typem jsou tzv. axiální ventilátory. Ty pohání jednofázový motor a skládají se z kovové vrtule s kuličkovými ložisky a ochranné mříže proti vniknutí cizích těles a poranění. Výkon těchto průmyslových axiálních ventilátorů se pohybuje v rozmezí 700 - 2 200 m3/h. Instalují se nejčastěji v:

  • sportovních halách,
  • průmyslových objektech,
  • sklenících.

Použití průmyslových ventilátorů

  • restaurace a jiná zařízení
  • bytové domy
  • kanceláře
  • průmyslové objekty a sklady
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4