Zdravotní rizika při svařování

Svařování je proces důležitý, protože se při něm tvoří pevný svár a spojení dvou materiálů. Kromě toho se tvoří také škodlivé látky, kterým je svářeč vstaven. Aby nedošlo k poškození jeho plic, je nutné mít filtraci vzduchu. Svařování je důležité ale škodlivé a na to musíme pamatovat!

Svařování a rizika

Již úvodní odstavec měl navodit kontext článku k tomu, že rizik je při svařování mnoho. Jedna skupina souvisí s prostředím, jiná za s konkrétními technologiemi svařování. Například se může jednat o riziko vzniku požár, exploze nebo úrazu elektrickým proudem či popálení. Další skupinou rizik jsou rizika jako například:

 1. působení škodlivých dýmů,
 2. záření,
 3. hluku.

Škodlivé dýmy, páry a vysoká teplota

Právě nedostatečné množství čerstvého vzduchu trápí nadpoloviční většinu svařoven. V dnešní době je však mnoho možností, jak docílit čistého vzduchu na tomto jinak znečištěném pracovišti. Mnohdy stačí pouze často větrat, jindy zase investovat do digestoří a vzduchotechniky. S přirozeným větráním je výsledek nejistý, pokud chcete mít jistotu, sáhněte po kombinovaném systému ventilace.

Opravdu značným rizikem je svářečský aerosol. Tento název sdružuje množství škodlivých plynů z odpařujících se materiálů během sváření. Jak aerosol likvidovat? Stačí pouze:

 • větrat okny (většinou komplikované),
 • odsávat digestoří,
 • odsávat vzduchotechnikou.

Stejně jako čistota vzduchu je nutné kontrolovat tepelný komfort. Jedná se o mikroklimatické podmínky, které je nutné dodržovat! Tedy pro zaměstnavatele vyplývá povinnost chránit zaměstnance před zvýšenou teplotou. Tu lze snížit například:

 • znemožněním sálání tepla,
 • pracovním oděvem,
 • omezením nadměrné námahy.

Nezapomínejte na hluk...

Stejně jako při jiných průmyslových činnostech vzniká i během svařování množství hluku. Jen si vzpomeňte například na různé broušení nebo klepání. Vždyť i samotné digestoře mají svůj provozní hluk. Hluk je parametrem, který se pečlivě monitoruje a následně kategorizuje. Vybírejte proto takové filtrační jednotky, které vám hluk nebudou navyšovat. Hladinu hluku lze ve svařovně snížit například:

 • odlišnou metodou svařování,
 • kvalitní vzduchotechnikou,
 • umístění digestoří mimo konkrétní pracoviště.
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4