Požární uzávěry mají svůj účel. Proč je nebrat na lehkou váhu?

Požární uzávěry jsou jedním ze základních prvků integrovaného protipožárního systému budovy. Správně nakonfigurovaný systém, jehož hlavním prvkem jsou správně zvolená a instalovaná zařízení tohoto typu, je účinnou bariérou při požáru proti šíření kouře a tepla sítí ventilačních potrubí. O účinnosti chodu klapek bude mimo jiné rozhodnuto podle použitého řídicího systému a zavedeného systému dozoru nad prací požárních klapek.

Je třeba si uvědomit, že podle obecného konceptu požárních uzávěrů existují v principu dva typy zařízení, která se zásadně liší: požární uzávěry instalované v síti obecných vzduchotechnických potrubí a požární klapky instalované v průmyslu a protipožární uzávěry personální.

Jak požární uzávěry fungují?

Účelem tohoto typu zařízení je automaticky přerušit požární zóny ve ventilačních a klimatizačních zařízeních tak, aby byly chráněny zbývající zóny před pronikáním horkých plynů, ohně a kouře systémem ventilačního potrubí a chodbami. Během normálního provozu zařízení zůstávají všechny požární uzávěry otevřené v tzv. čekací pozici. Když signál požárního poplachu dosáhne požárního panelu z detekčního systému, spustí se poplach pro nebezpečnou zónu a vydá se kontrolní signál pro dálkové uzavření uzávěr umístěných na hranici požární zóny. Toto uzavření se nazývá přechod do bezpečnostní pozice. 

Ovládací panel je základním prvkem systému požární ventilace odpovědného za ověřování poplachů a implementaci přijatého scénáře akcí v případě požáru. Řídicí jednotka přijímá signály z detekčních systémů a ručních hlásičů, zatímco ovládací panel vysílá signály, které řídí činnost obecných a požárních ventilačních systémů.

Požární uzávěry dodává firma Spedos, která dodává také protipožární dveře, turnikety a další sortiment sloužící k ochraně vás i vašich zaměstnanců. Zaměstnanci firmy vám pomohou vybrat správné požární uzávěry.

Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4