Rozdíl mezi briliantem a diamantem
Diamant a briliant jsou dva drahé kameny, které si jsou velmi podobně. V mnoha případech jsou téměř nerozeznatelné. Součástí luxusní image je ale taky schopnost rozeznat tyto dva druhy kamenů. Čtěte dál a zjistíte, jaký rozdíl mezi nimi vlastně je.
Začnu diamantem. Jedná se o nejtvrdší přírodní materiál, který zatím známe. Jedná se o krystalickou formu uhlíku, který mimo jiné tvoří taky velkou část obyčejné tuhy. Chemie je občas docela sranda, co myslíte? Tyto drahé kameny vznikají za obrovských teplot a tlaků, možná odtud získaly svou tvrdost. Nicméně ani odborníci si vznikem diamantů nejsou tak úplně jistí. Někde vzniká běžný diamant za jiných podmínek a někdy se objevuje i tmavá forma diamantu. Typická hloubka pro vznik diamantů je do 200 km. Byly ale nalezeny i diamanty v hloubce 700 km. Nikdo si tedy nemůže být tak úplně jistý tím, kde se tady to kamení vlastně vzalo. Klasický diamant je krásně čirý, ale objevují se i barevné příměsi. Diamanty s odstínem do žluta nebo do hněda bývají levnější, než ty které jsou růžové, červené, nebo modré. Pro barvení diamantů existují přísná pravidla. Nejznámější využití pro diamanty je samozřejmě ve šperkařství, ale hodně se využívají také v průmyslu, kde slouží k například k broušení. Do průmyslové výroby putují diamanty, které nebyly dost dobré pro výrobu šperků.
A teď se spolu konečně můžeme podívat na to, co že je vlastně ten briliant. Víte, jak jsem říkala, že jsou si tyto dva drahé kameny velmi podobné? Má to svůj důvod. Briliant není nic víc než výbrus diamantu. Brus je proveden tak, aby co nejvíce vynikl lesk diamantu. Většinou se vybrušují plošinky, od kterých se světlo odráží lépe, než od struktury obyčejného diamantu a proto na briliantech můžeme pozorovat mnohem větší odlesk. Možná proto se briliant jmenuje tak, jak se jmenuje. Jeho název pochází z francouzského "Brilliant", což znamená zářící nebo jasný.
Zajímavé je, že briliantem se může označovat i jiný drahý kámen než diamant. Důležitý totiž není základní kámen, ale způsob výbrusu. Proto také rozeznáváme například zirkon s briliantovým brusem. Teď už i víte, jak od sebe odlišit diamantové a briliantové šperky. Kolikrát už jste si je popletli?