Jak si vybrat ten nejlepší rybářský prut?
Rybářský prut patří mezi základní rybářské potřeby. Ale nenajdeme pouze jeden univerzální prut na chytání. Existují různé druhy. Prvotní otázka, kterou by si každý před koupí rybářského prutu měl položit je především to, jaký druh ryby chce chytat. Dále se pruty člení na dělené a teleskopické. Myslete i na vhodný materiál prutu podle vlastností, které potřebujete. Mezi další parametry, se kterými se můžete setkat v rámci rybaření jsou například délka, hmotnost, vrhací zátěž, síla vlasce i typ rukojeti.
Jaký druh ryby chcete chytat?
Ačkoliv je na trhu velká spousta variant dle různých parametrů, pokud začínáte, jako základ vám postačí se hlavně zaměřit právě na druh prutu podle ryb, které se chystáte chytat. Základní dělení:
- Rybářský prut na kapry je určený na lov kaprů, tzv. kaprové pruty jsou především velmi odolné a pevné. Proto se hodí na lov těžších ryb. Mimo kapry se pomocí takových prutů dají chytat i další ryby, třeba cejn nebo amur. V základu se dělí na dvojdílné a trojdílné. Dvojdílné mají mnohem lepší akci. Trojdílné mají zase výhodu ve skladnosti na úkor právě akce. Vyrábí se ale i teleskopické a cestovní kaprové pruty, které mají obvykle 4 díly, někdy i více.
- Sumcové pruty zvládnou opravdu velké sladkovodní ryby. Pro příklad s nimi dokážete vylovit i 100 kg rybu. Jsou velmi pevné a odolné vzhledem k silovému zdolávání velkých ryb. Délka takového rybářského prutu se odvíjí od toho, odkud budete lovit. Obecně delší pruty jsou určeny k delšímu nahazování, jednoduše na větší vzdálenosti nahazování. Ty kratší se pak používají na lov z lodi nebo na přívlač.
- Muškařské pruty – těmi se loví ve sladkých vodách s muškou, lehkou lovnou nástrahou, kterou je třeba dostat na lovné místo. Z tohoto důvody patří muškařský prut mezi částečně netypické rybářské pruty.
- Feederové pruty patří k vůbec nejjemnější technice v rybaření. Jsou lehké a jejich feederová špička se dá vyměnit podle proudu v místě rybolovu. Tato ohebná špička signalizuje lehce záběr malých a středních ryb. Má odlišnou barvu než prut, zpravidla nějakou výraznou, aby byla dobře viditelná.
- Pickerové pruty poslouží pro lov menších ryb z větších potoků a břehů řek. Velmi se podobají výše zmíněným feederovým rybářským prutům. Mezi zásadní vlastnosti se řadí nízká hmotnost, jemnost a minimální prodleva, kdy zachytí záběr ryby. Nejčastěji jsou dvojdílné a mají náhradní špičky.
- Plaváčkové pruty jsou určeny k jemné technice lovu „na plavanou“ se splávkem k chytání menších až středních ryb. Odlišují se hlavně jejich délkou.
- Přívlačové (vláčecí) pruty zvolíte, pokud budete používat lehkou návnadu, tedy umělou návnadu. Těmi nejlehčími lze chytat malé ryby (například pstruhy) těmi nejtěžšími pak i těžší kusy (například sumce).
Jaký je rozdíl mezi teleskopickým a děleným prutem?
S teleskopickým rybářským prutem většina rybářů začínala. Jednotlivě části se dají do sebe snadno zasunout a zase vysunout. Tento typ pruty nabízí zejména výhodu jednoduché skladnosti, pokud potřebuje být rybář dost mobilní. Pokud si však z ryb chcete odnést ten pravý zážitek a stát se vášnivým rybáře, sáhněte po děleném.
Dělený rybářský prut se vyznačuje především svou silou a ohebností. Zpravidla čím méně má jednotlivých části, tím lepší schopnosti může nabídnout. Tím pádem nabídne i lepší zážitek z rybaření. Nejlepší variantou, pokud máte možnost takový rybářský prut snadno převážet, je dvojdílný prut. Menší počet spojek znamená i menší šanci prasknutí při lovu.
Materiál
Materiál rybářských prutů by měl odpovídat schopnostem, které vyžadujete vzhledem k druhu lovené ryby především.
Štípané a lepené pruty (nejčastěji muškařské) jsou poddajné a velmi pružné. Pruty ze sklolaminátu se dobře udržují, vydrží poměrně dost a ceny jsou přijatelné. Nejpevnější rybářské pruty, na kterých udržíte i opravdu velký úlovek, se vyrábí z grafitu (uhlíku). A proto je pořizovací cena vysoká. Pokud zvolíte takový prut, myslete na vodivost materiálu. Při bouřce jej tedy nechte rozhodně doma, pokud si nechcete z ryb odnést i jiný zážitek. Jestli budete lovit malé rybky, postačí vám velmi lehký bambusový rybářský prut, který se ale musí pravidelně udržovat. Moc praktický není.
Závěrem shrnutí toho nejdůležitějšího
Nejdůležitější je si uvědomit, jaké ryby budete chytat. Od toho se následně odvíjí výběr druhu rybářského prutu, jeho materiál a další věci. Například taková volba navijáku je taky podstatná. Na trhu najdete menší i větší s rozdílnými cívkami a tak dále. Pokud jste začátečník, nebojte se zeptat a určitě si nechejte poradit od zkušených odborníků. Pomůžou vám taky i s výběrem dalších komponentů, jak rybářský prut udržovat nebo i jaké pouzdru na prut zakoupit.